1.Organize Sanayi Bölgesi 1. Cadde No:51 Yeşilyurt/Malatya/Türkiye

Camın Tarihçesi

Camın Tarihçesi

Camın Tarihçesi2018-05-02

 

Cam Binlerce yıldır varlığını sürdürmektedir.  İlk çağlarda volkanik aktiviteler, yıldırımlar ya da meteor çarpmaları etkisiyle belirli kimyasal özelliklere sahip kaya ve taşların eriyip birleşmesi ve sonrasında hızlıca soğumasıyla camın oluştuğu düşünülmektedir.  Fosil kalıntıları Taş devrinde insanların bu doğal şekilde oluşan camı malzeme kesiminde ve mızrak başı olarak kullandığını göstermektedir.

Obsidiyen akışkan volkan lavlarının su ile karşılaşarak aniden hızlı soğumasıyla oluşmuş magmatik parlak camsı kaya olarak tanımlanmış ve antik çağlarda insanlar tarafından kullanılmıştır.

Doğal şekilde oluşmuş camın kullanımından binlerce yıl sonra insanoğlu nasıl cam yapılacağını keşfetmiştir. Romalı tarihçi Pliny kayıtlarına göre Fenikeli denizciler kumlu bir sahilde ateşe soda taşları bırakmışlardır. Daha sonra ateşin külleri arasında sert düzgün bir taş “cam” bulmuşlardır. Bu konuda varsayılan diğer senaryo ise çömlekçilerin fırınlarına yanlışlıkla kum tanelerinin uçuşarak ıslak kil çamuruna yapışması ve fırınlama sonrası yüzeyde parlak camsı bir kaplama oluşmasıdır.

Keşfedilme şekli tarihte çok net olmasa da insan yapımı camın 6.000 yıl önce bulunduğu konusunda tarihçiler hemfikirdir.

SORUNUZ MU VAR ?

Hemen Bize Yazın